Co je to Corpinnat a rozdíl Cava vs Corpinnat

20.04.2022

Většina z Vás jistě zná španělská šumivá vína pod označením Cava. V posledních letech se však můžete setkat  i s označením Corpinnat - stejně jako v našem sortimentu.


Co to tedy přesně Corpinnat znamená a jaké jsou jeho hlavní odlišnosti od Cavy?


CORPINNAT = to nejlepší ze španělských šumivých vín


Začněme u charakteristiky Cavy:

Cava = šumivé víno vyráběné tradiční šampaňskou metodou, pocházející z oblastí DO Cava. Oblasti DO Cava můžete nalézt po celém Španělsku, nejedná se tedy pouze o jednu konkrétní oblast. DO Cava se nachází např v Katalánsku (Penedés), v provincii Valencia, Zaragoza, Rioja a další. Mapa níže nám pomůže se zorientovat.CORPINNAT

Stejně jako pro Cavu, hlavním předpokladem Corpinnatu je výroba tohoto šumivého vína tradiční šampaňskou metodou (tedy stejnou metodou jako slavné Champagne).

Šumivá vína s označením Corpinnat se vyznačují výrazně užším regionálním vymezením (pouze z DO Penedés) a velmi přísnými pravidly pro výrobu šumivých vín zajišťující tu nejvyšší kvalitu produktů. Corpinnat byl založen právě z důvodu odlišit vysoce kvalitní španělské sekty od těch průměrných.

Corpinnat je zároveň značkou sdružení vinařů, kteří vyrábí vína Corpinnat, a je od roku 2017 uznanou privátní certifikací v rámci EU.

Hlavní pilíře Corpinnatu:

  • hrozny pocházející pouze z oblasti Penedés (Katalánsko)
  • vlastní vinice, ruční sběr hroznů a bio kvalita
  • využití původních odrůd - alespoň 90 % (Macabeo, Xarello, Parellada)
  • důraz na dlouhé zrání na kalech (minimum pro Corpinnat je 18 měsíců)