Torelló Viticultors

DO Penedés, Španělsko

Torelló je středně velké rodinné vinařství s dlouhou historií. Bylo založeno roku 1395 a nyní ho vede již 23. generace rodiny Torelló - aktuálně Francisco a Toni de la Rosa Torelló. Od roku 1951, kdy vinařství Torelló vyrobilo svou první Cavu, se specializuje právě na výrobu tohoto vysoce kvalitního šumivého vína (cca 350 tis. lahví ročně), vyrábí však i skvělá tichá vína (cca 150 tis. lahví ročně).

Vinařství Torelló je hrdým zástupcem apelace Corpinnat a zakládá si na vysoce kvalitních výrobních postupech, všechna svá vína vyrábí výhradně z vlastních hroznů, a od roku 2016 dokonce v rámci organického vinařství. Mezi další zásady vinařství patří 100 % ruční sběr, výroba šumivých vín s dlouhým zráním (pouze Reservy, Gran Reservy) a důraz na minimum zbytkového cukru (Brut, Brut Nature).


Vinařství od 3/2019 spolu s dalšími osmi špičkovými vinařstvími z DOP Penedés opustilo apelaci DO Cava a začalo používat označení CORPINNAT. Účelem tohoto sdružení je odlišení prémiových španělských sektů a je synonymem kvality a užšího regionálního vymezení. Do skupiny Corpinnat se od té doby přidávají další prémiová vinařství, aktuálně toto uskupení čítá 11 vinařství.

Více informací o značce Corpinnat zde.