Ikonickou oblast Rioja zná snad každý. Jak je to ale s jejím konkurentem Ribera del Duero? Tato oblast stojí dle mého názoru neprávem ve stínu slavné Riojy. Níže Vám krátce představíme obě oblasti a snad Vás i navnadíme k tomu, ochutnat vína z obou těchto skvělých oblastí a vytvořit si na ně vlastní názor. 🙂
Obě tyto oblasti spojuje dominantní odrůda Tempranillo, hlinité a vápencové podloží, dlouhé zrání a velká obliba nejen ve Španělsku, ale postupně i po celém světe.
Několik faktů o obou oblastech
Rioja
Rioja se dá považovat za jednu z nejstarších španělských vinných oblastí, první zmínky o pěstování vína v této oblasti pochází z 11. století před naším letopočtem. Rioja se pyšní také prvenstvím v získání chráněného označení původu – DO Rioja, tedy Denominación de Origen, získala již v roce 1925 a to jako první oblast ve Španělsku. DOC (Denominación de Origen Calificado) pak následovalo v roce 1991.
Oblast se dělí na 3 podoblasti: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Oriental (dříve Rioja Baja).
V oblasti Rioja najdeme více než 600 vinařství s celkem asi 65 000 hektary vinic. Vinařství zde mívají výrazně vyšší produkci lahví než v oblasti Ribera del Duero. Produkce je často tak velká, že vinařství spolupracují s dalšími pěstitely a hrozny k výrobě vína od nich skupují – najít zde vinařství, které hospodaří se 100 % vlastních vinic je velká výjimka.
Ribera del Duero
První zmínky o výrobě vína v této oblasti se datují až 2000 let do minulosti, nicméně označení původu DO tato oblast získala až relativně nedávno, a to v roce 1982.
V době vzniku klasifikace DO bylo v oblasti prý pouze kolem 14ti vinařství, aktuálně tato oblast čítá na 300 vinařství.
Oproti oblasti Rioja jsou vinařství menší, obvykle rodinného charakteru, s mnohem menším počtem hektarů a logicky i nižší roční produkcí lahví.
Charakteristika vín Rioja vs Ribera
Rioja
Co se týče červených vín, nejčastěji se zde setkáme s tzv. typickým Rioja cuveé, které může být vyrobeno z těchto 3-4 odrůd v různém poměru: Tempranillo, Garnacha, Graciano a Mazuelo. Víno téměř vždy zraje v pravém barikovém sudu o objemu 225 l, liší se však použití amerického či francouzského dřeva.
Ze stejných odrůd jsou zde vyráběna i suchá růžová vína.
Vína z Riojy jsou charakteristická svým kulatým tělem, elegentním ovocným charakterem, sametovou chutí a velmi jednoduchou pitelností.
Pokud hledáte bílá vína z Riojy, obvykle se setkáte s těmito odrůdami, občas opět v cuveé: Viura (Macabeo), Tempranillo blanco, Malvasía, Garnacha blanca, případně méně často s odrůdou Verdejo (ta je mnohem více pěstována v oblasti Rueda). Bílá vína zde vyrábí jak pomocí zrání pouze v nerezu, tak se zde můžeme často setkat i s bílými odrůdami, které prošly zráním v barikovém sudu.
Ribera del Duero
V Ribera del Duero se oproti konkurenční oblasti častěji setkáte s jednoodrůdovými víny, čistě z odrůdy Tempranillo. V mnohem menší míře se zde však pěstují i další modré odrůdy, jako Garnacha, mezinárodní Cabernet Sauvignon, Merlot či Malbec. Pokud se vinař rozhodne vyrobit cuveé, majoritní poměr odrůdy Tempranillo nesmí klesnout pod 75 %.
Červená vína z této oblasti mívají pevnou strukturu, vyšší kořenitost, tóny kávy, čokolády. Mívají pevnější tělo, intenzivnější barvu i chuť a často také vyšší objem alkoholu v porovnání s Riojou.
Bílá vína zde najdete opravdu vzácně, pokud se Vám poštěstí, ochutnáte pravděpodobně odrůdu Albillo Mayor.
Klasifikace vín
Klasifikace vín dle doby zrání je v obou oblastech identický:
Cosecha/roble – zrání několik měsíců v sudu, min. 3 měsíce, obvykle však cca 6-9 měsíců
Crianza – zrání nejméně 2 roky celkem, a to min. 1 rok v sudu a další 1 rok v lahvi
Reserva – zrání nejméně 3 roky celkem, a to min. 1 rok v sudu a další 2 roky v lahvi
Gran Reserva – zrání nejméně 5 let celkem, a to min. 2 roky v sudu a další 3 roky v lahvi
Vína, která nejsou označená žádnou z kategorií výše spadají do kategorie mladá vína, španělsky „joven„, bez zrání v sudu, případně pouze se velmi krátkým zráním v sudu (max. 3 měsíce).
Z tohoto je zřejmé, že vinaří v těchto oblastech kladou kromě terroiru velký rozdíl právě na dobu zrání. Vína tedy opouští sklep vinaře velmi často až po více než 5ti letech. Vína pak často mívají vysoký potenciál k dalšímu zrání, obvykle tedy nevadí, když lahev „zapomenete“ dalších 5-10 let ve sklepě. 🙂
Shrnutí
Vína z obou oblastí zaručeně stojí za zkoušku.
Pokud jste milovníci elegantních, ovocnějších a dobře pitelných červených vín, pravděpodobně budete fanouškem vín z oblasti Rioja.
Pokud preferujete těžší, pevně strukturovaná vína s nádechem kořenitosti, doporučili bychom Vám sáhnout po Ribera del Duero.